W 1987 r. powołano Komisję Muzeów Zarządu Głównego SHS (tzw. Komisja Muzealna), której pierwszą przewodniczącą została dr Bożena Steinborn.
Komisja zajmuje się stanem muzealnictwa w Polsce, sprawami bieżącymi, a także określaniem dobrych praktyk. Jej członkowie reprezentują różne środowiska i różne muzea polskie. Komisja Muzeów w czasach, kiedy nie było jeszcze stowarzyszeń muzealników zabierała głos w ważnych dla muzeów sprawach. Były to m.in. kwestie związane z powołaniem studiów muzealniczych dyplomowych i podyplomowych, czy też wyrażenie negatywnej opinii, kiedy w 1989 r. pojawił się projekt włączający muzea do ustawy o dobrach kultury, rozpoczynając starania o osobny akt prawny dla muzeów.
APEL I
„Komisja Muzeów przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Historyków Sztuki, w związku z licznymi pytaniami, przypomina, iż pracowników muzeów obowiązuje Kodeks Etyki ICOM dla Muzeów, publikowany w czasopiśmie Muzealnictwo 48/2007 oraz w formie elektronicznej na stronach ICOM icom.museum/fileadmin/user_upload/pdf/Codes/poland.pdf . Pracownicy muzeów winni obowiązkowo zapoznać się z tym Kodeksem i potwierdzić to podpisem na dokumencie, który pozostanie w aktach pracownika.” (w załączniku tekst Kodeksu)
APEL II
„Mimo licznych apeli do środowisk muzealnych oraz postulatów zawartych w programie działalności NIMOZu badania proweniencji zabytków są nadal zaniedbywane. Komisja Muzeów SHS przypomina, że dociekanie historii należy do prymarnych obowiązków naukowego opracowania muzealiów.Wszelkie dokumenty i korespondencja dotycząca tego problemu powinny być archiwizowane w sposób szczególny”.