Hafciarstwo lorkańskie i dziedzictwo obchodów Wielkiego Tygodnia

Wykład Justyny Galińskiej
Klub Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim SHS serdecznie zaprasza 11 kwietnia 2025 (piątek) o godz. 18.00 na wykład Justyny Galińskiej, Hafciarstwo lorkańskie i dziedzictwo obchodów Wielkiego Tygodnia, który odbędzie się w siedzibie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Rynek Starego Miasta 27)
Lorca to średniowieczno-barkowe miasto w regionie Murcji, z twierdzą Alfonsa X Mądrego na szczycie wzgórza, nazywaną Fortaleza del Sol (Fortecą Słońca). W dzisiejszych czasach promuje się sloganem „Lorca – lo bordamos” (Lorka – wyhaftowaliśmy to), który oddaje charakter miasta i jego żywej, wielowiekowej tradycji, która rozwinęła się szczególnie wokół obchodów Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia. Obecnie w Lorce działają cztery konfraternie, które organizują wtedy coroczne kolorowe procesje. Każda z nich ma inny kolor strojów swoich współbraci: główny organizator obchodów Paso Azul – niebieski, ich najważniejszy rywal Paso Blanco – biały, Paso Morado – fioletowy oraz Paso Encarnado – czerwony. W Wielki Czwartek bądź w Wielki Piątek figury Chrystusa dźwigającego krzyż, Matki Boskiej Bolesnej i świętych są niesione na specjalnych rzeźbionych i złoconych platformach na ramionach członków bractw lub jadą na wozach przybranych żywymi kwiatami. Jest też inna, bardziej teatralna odsłona obchodów, gdy główna arteria miasta zostaje zamknięta, wysypana piachem i symbolicznie zamienia się w La Carrera (tor wyścigów konnych), a historie biblijne ożywają na oczach widzów zgromadzonych na trybunach rozstawionych po bokach wzdłuż alei Juana Carlosa I, na którą wylegają tysiące wolontariuszy ubranych w bogato haftowane stroje z dawnych epok: od egipskich faraonów i królowej Saby, przez rzymskich wodzów na rydwanach i cesarzy, po postacie Apostołów, towarzyszących Jezusowi wjeżdżającemu na osiołku do miasta oraz jego Pasji. Możemy zaobserwować feerię misternych haftów: płaskich – nićmi jedwabnymi naśladującymi realistyczne malarskie obrazy oraz złotych z użyciem bajorków i metalowych nici, tworzących bogate bordiury. Wykładowi będzie towarzyszył obszerny pokaz zdjęć Justyny Galińskiej wykonanych podczas I Międzynarodowego Kongresu Wiedzy o Sztuce Hafciarskiej (27-30. listopada 2024) w trzech muzeach konfraterni, gdzie na co dzień przechowywane są artefakty towarzyszące obchodom Semana Santa.
JUSTYNA GALIŃSKA – historyczka sztuki, specjalistka PR, rękodzielnik wyrobów włókienniczych. Przez wiele lat pracowała promując polskich i zagranicznych muzyków, w tym dwóch zdobywców nagrody Grammy oraz wydarzenia muzyczne w wielu gatunkach. Hafciarka z zamiłowania od lat szkolnych. W 1994 roku finalistka konkursu „Haftowany świat” organizowanego przez Polski Komitet UNESCO i francuskiego producenta muliny, firmę DMC. Od 2021 roku systematyzuje swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach różnych technik rękodzielniczych m.in. w pracowni haftu Luneville Alicji Stańskiej. Laureatka ogólnopolskiego konkursu Anioły Rzemiosła 2023 w kategorii haft artystyczny. Inspiracje do swoich prac czerpie zarówno ze świata sztuki, jak i muzyki. Poprzez naukę haftów tradycyjnych odkrywa swoje korzenie rodzinne, wywodzące się z dawnego Księstwa Łowickiego (haft łowicki) oraz nadwiślańskiego Urzecza i Powiśla (haft wilanowski).
Serdecznie zapraszamy!
Related Wpisy

Uroczystość w salonie muzycznym Zamku Sułkowskich
Fot. Oddz. Górnośląski i Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego prof. Ewa Chojecka otrzymała Złoty Medal Zasłużony…

GRANICA OBRAZU
V Seminarium Metodologiczne Historii Sztuki im. Edwarda Aleksandra Raczyńskiego Zakład Historii i Teorii Badań nad…