Hafciarstwo lorkańskie i dziedzictwo obchodów Wielkiego Tygodnia

Wykład Justyny Galińskiej
Klub Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim SHS serdecznie zaprasza 11 kwietnia 2025 (piątek) o godz. 18.00 na wykład Justyny Galińskiej, Hafciarstwo lorkańskie i dziedzictwo obchodów Wielkiego Tygodnia, który odbędzie się w siedzibie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Rynek Starego Miasta 27)
Lorca to średniowieczno-barkowe miasto w regionie Murcji, z twierdzą Alfonsa X Mądrego na szczycie wzgórza, nazywaną Fortaleza del Sol (Fortecą Słońca). W dzisiejszych czasach promuje się sloganem „Lorca – lo bordamos” (Lorka – wyhaftowaliśmy to), który oddaje charakter miasta i jego żywej, wielowiekowej tradycji, która rozwinęła się szczególnie wokół obchodów Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia. Obecnie w Lorce działają cztery konfraternie, które organizują wtedy coroczne kolorowe procesje. Każda z nich ma inny kolor strojów swoich współbraci: główny organizator obchodów Paso Azul – niebieski, ich najważniejszy rywal Paso Blanco – biały, Paso Morado – fioletowy oraz Paso Encarnado – czerwony. W Wielki Czwartek bądź w Wielki Piątek figury Chrystusa dźwigającego krzyż, Matki Boskiej Bolesnej i świętych są niesione na specjalnych rzeźbionych i złoconych platformach na ramionach członków bractw lub jadą na wozach przybranych żywymi kwiatami. Jest też inna, bardziej teatralna odsłona obchodów, gdy główna arteria miasta zostaje zamknięta, wysypana piachem i symbolicznie zamienia się w La Carrera (tor wyścigów konnych), a historie biblijne ożywają na oczach widzów zgromadzonych na trybunach rozstawionych po bokach wzdłuż alei Juana Carlosa I, na którą wylegają tysiące wolontariuszy ubranych w bogato haftowane stroje z dawnych epok: od egipskich faraonów i królowej Saby, przez rzymskich wodzów na rydwanach i cesarzy, po postacie Apostołów, towarzyszących Jezusowi wjeżdżającemu na osiołku do miasta oraz jego Pasji. Możemy zaobserwować feerię misternych haftów: płaskich – nićmi jedwabnymi naśladującymi realistyczne malarskie obrazy oraz złotych z użyciem bajorków i metalowych nici, tworzących bogate bordiury. Wykładowi będzie towarzyszył obszerny pokaz zdjęć Justyny Galińskiej wykonanych podczas I Międzynarodowego Kongresu Wiedzy o Sztuce Hafciarskiej (27-30. listopada 2024) w trzech muzeach konfraterni, gdzie na co dzień przechowywane są artefakty towarzyszące obchodom Semana Santa.
JUSTYNA GALIŃSKA – historyczka sztuki, specjalistka PR, rękodzielnik wyrobów włókienniczych. Przez wiele lat pracowała promując polskich i zagranicznych muzyków, w tym dwóch zdobywców nagrody Grammy oraz wydarzenia muzyczne w wielu gatunkach. Hafciarka z zamiłowania od lat szkolnych. W 1994 roku finalistka konkursu „Haftowany świat” organizowanego przez Polski Komitet UNESCO i francuskiego producenta muliny, firmę DMC. Od 2021 roku systematyzuje swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach różnych technik rękodzielniczych m.in. w pracowni haftu Luneville Alicji Stańskiej. Laureatka ogólnopolskiego konkursu Anioły Rzemiosła 2023 w kategorii haft artystyczny. Inspiracje do swoich prac czerpie zarówno ze świata sztuki, jak i muzyki. Poprzez naukę haftów tradycyjnych odkrywa swoje korzenie rodzinne, wywodzące się z dawnego Księstwa Łowickiego (haft łowicki) oraz nadwiślańskiego Urzecza i Powiśla (haft wilanowski).
Serdecznie zapraszamy!
Related Wpisy

Nagroda im. prof. Jerzego Łozińskiego
XXVI edycja nagrody im. prof. Jerzego Łozińskiego Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki prosi o…

Konkurs im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa
LXX edycja Konkursu im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe członków Stowarzyszenia Sekretariat Konkursów…

PRZERWA 19-20.06.2025
Szanowni Państwo📣informujemy, iż w dniu 20 czerwca br., biuro Zarządu Głównego oraz Biblioteka SHS będą…