w środę, 11 września 2019, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Toruń miasto zabytków. Tym razem zaprezentujemy książkę „Opus temporis – Aneks. Toruńskiej Katedry historia najnowsza”. To bogato ilustrowana publikacja dokumentująca prace konserwatorskie wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat (2018-2019) w świątyni będącej „matką kościołów” diecezji toruńskiej. Pracom konserwatorskim poddane zostały dwa późnogotyckie świeczniki maryjne, empora organów barokowych, dwa wielkoformatowe obrazy z dawnego (niezachowanego) ołtarza głównego oraz mur wokół kościoła i wrota zachodnie prowadzące do świątyni.
W spotkaniu, które odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8, wezmą udział: ks. Marek Rumiński, kustosz katedry; Małgorzata Musiela, właścicielka firmy Restauro Sp. z o.o. – Pracownia Konserwacji Architektury, Malarstwa i Rzeźby w Toruniu; Katarzyna Kluczwajd, autorka koncepcji książki i jej redaktorka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.
Atrakcyjna edytorsko książka, zawierająca nowe ustalenia dotyczące barokowego ołtarza głównego oraz świeczników maryjnych, zostanie rozlosowana wśród publiczności.
Czynności w ramach zadania „Prace konserwatorskie wybranego wyposażenia kościoła katedralnego wraz z naprawą muru cmentarnego i zabezpieczenie obiektu" był realizowany w ramach projektu pn. "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
13 III 2015, godz. 18.00
Książnica Kopernikańska w Toruniu (współorganizator), ul. Słowackiego 8
Kościół pw. św. Jakuba Apostola w Toruniu widziany na nowo. O konserwacji świątyni i odkrytych zabytkach - konserwatorzy z firmy Relief oraz Maria Rdesińska opowiedzą o najnowszych pracach konserwatorskich przeprowadzonych w świątyni Świętojakubskiej w ubiegłym roku (2014). Będzie też o poczynionych w ich ramach ustaleniach i odkryciach na temat przeszłości kościoła.
Dla Gości (do rozlosownia) książki pt. Dzieje i skarby kościoła Świętojakubskiego w Toruniu.
20 III 2015, god. 18.00
Książnica Kopernikańska w Toruniu (współorganizator), ul. Słowackiego 8
Czy dziewiętnastowiecze malarstwo religijne w Toruniu jest bezwartościowe? O zapomnianych pracach Juliana Waldowskiego – na przykładzie twórczości Juliusza Wałdowskiego, polskiego artysty, który w latach osiemdziesiątych XIX w. zrealizował prestiżowe zamówienia kościelne w Toruniu, Wielkopolsce i na Śląsku – Sławomi Majoch sformulowal CIEKAWE PYTANIA, na ktore spróbuje odpowiedzieć podczas spotkania (m.in.):
Czy rzeczywiście malarstwo religijne 2. połowy XIX w. w Toruniu nie zasługuje na zainteresowanie, a autorzy prac skazani są na zapomnienie?
Czy jest to tylko sztuka na pograniczu barwnej ilustracji i przedstawienia dewocyjnego, przesiąkniętego mdłym sentymentalizmem i eklektyzmem?
Jakie czynniki przyczyniły się do wyparcia z historii sztuki Torunia tego rodzaju malarstwa i uznania go za wtórne i bezwartościowe?