PUBLIKACJE ODDZIAŁU TORUŃSKIEGO STOWARZYSZENIA HISTORYKÓW SZTUKI
Praktyczny patriotyzm w Toruniu 1918/1920 – 2018. Różne odsłony niepodległości Materiały z VII sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu i Biblioteką Diecezjalną 12 maja 2018, Toruń 2018.
Toruńska architektura sakralna po 1945 roku. Minimalizm czy kultura nadmiaru? Materiały z VI sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu i Biblioteką Diecezjalną 25 listopada 2017, Toruń 2018.
Plastyka toruńska 1793-1920. Zapomniane oblicze wielokulturowego miasta. Materiały z V sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu i Biblioteką Diecezjalną 13 maja 2017, Toruń 2017.
Zabytki lewobrzeżnego Torunia. Zachowane, nieistniejące, tylko zaplanowane. Materiały z IV sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu i Biblioteką Diecezjalną 26 listopada 2016, Toruń 2017.
Historyzm toruński XIX-XX wieku. Architektura, miejsca, codzienność. Materiały z III sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu i Biblioteką Diecezjalną 23 kwietnia 2016, Toruń 2016.
Modernizm. Architektura miasta 1920-1989. Materiały z II sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Diecezjalną, Archiwum Państwowym i Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Oddziałem w Toruniu 28 listopada 2015, Toruń 2016.
Budownictwo szkieletowe w Toruniu. Pruski mur – nielubiane dziedzictwo. Materiały z I sesji naukowej z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami (Oddział w Toruniu) 9 maja 2015, Toruń 2015
Kościół Świętojański w Toruniu. Nowe rozpoznanie. Materiały z V sesji naukowej z cyklu "Dzieje i skarby kościołów toruńskich", zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z Wyższą Szkołą Filologii Hebrajskiej w dniach 15-16 października 2014, Toruń 2015
Od klejnotów królewskich po biżuterię ubogą. O biżuterii w Polsce. Materiały z XV sesji naukowej z cyklu „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w Gdańsku, w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif (19-22 marca 2014 roku), Toruń 2015
Elitarna fascynacja czy niedoceniony element obrazu sztuki polskiej. Biżuteria w Polsce. Materiały z XIII sesji naukowej z cyklu „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. w Gdańsku w dniach 21-22 marca 2012, Toruń 2013
O biżuterii w Polsce. Materiały XII sesji naukowej z cyklu „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. w Gdańsku w dniach 9-10 marca 2011, Toruń 2012
Dawne i nowsze odlewnictwo w Polsce – wyroby żeliwne i inne. Materiały z XI sesji naukowej z cyklu "Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce", przygotowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki zrealizowanej we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką UMK w Toruniu, w dniach 23-24 kwietnia 2010 roku.
Dawna i nowsza biżuteria w Polsce. Materiały z VIII sesji naukowej z cyklu "Rzemiosło Artystyczne i Wzornictwo w Polsce", przygotowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, red. Katarzyna Kluczwajd, Toruń 2008
Tom dofinansowany przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych
Odlewnictwo w Polsce. Toruń 2005
Biżuteria w Polsce. Treści, teksty, przesłania, Toruń 2005
Zegary i zegarmistrzostwo w Polsce, Toruń 2005
Biżuteria w Polsce. Amulet – znak – klejnot, Toruń 2003
Ludwisarstwo w Polsce, Toruń 2003
Biżuteria w Polsce, Toruń 2001
Inne:
2008
Liryka refleksyjna ze sztambucha Jerzego Remera, Toruń 2008
Celem wydania tej książki było przypomnienie i upamiętnienie Profesora Jerzego Remera, Osoby zasłużonej dla Torunia, w 120. rocznicę Jego urodzin, także w 775. rocznicę lokacji Miasta.
To druga z publikacji dotyczących w różny sposób toruńskiego środowiska historyków sztuki (pierwszą było wydawnictwo na 60-lecie Oddziału, pt. Historyczna sześćdziesiątka toruńskich historyków sztuki).
Jerzy Ludwik Adam REMER (1888-1979), prof. nadzw., historyk sztuki, konserwator zabytków, muzeolog, działacz społeczny. Po II wojnie światowej m. in. kierownik Studium Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. Za największe swoje osiągnięcia uznawał utworzenie kierunku studiów „zabytkoznawstwo i konserwatorstwo” na UMK oraz przywrócenie Ratuszowi Staromiejskiemu artystyczno-architektonicznych wartości. Wpłynął na ukształtowanie wizerunku toruńskiego Muzeum, którym kierował przez 25 lat. Członek licznych towarzystw i organizacji, zarówno specjalistycznych, jak i społecznych. Był twórcą Pomorskiego Oddziału Związku Zawodowego Historyków Sztuki i Kultury (obecnie: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki) i jego pierwszym prezesem.
Znaczek personalizowany Prof. Jerzy Remer (1888-1979)