Aktualnie przy Oddziale Warszawskim SHS działają Kluby:
Klub Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej, Klub Historii i Kultury Wina, Klub Historyków Meblarstwa oraz Sekcja Mediewistyczna.

KLUB KOSTIUMOLOGII I TKANINY ARTYSTYCZNEJ jest najstarszym, nieprzerwanie po dzień dzisiejszy działającym klubem przy Warszawskim Oddziale Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Został on utworzony jesienią 1965 roku przez grono miłośników historycznej i współczesnej mody, a także historyków sztuki propagujących rozwój badań nad dawnym rzemiosłem artystycznym. Do grona zasłużonych współzałożycieli Klubu należy prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk, który otrzymał tytuł jego pierwszego członka honorowego. Pierwszą przewodniczącą Klubu została wybrana mgr Maria Żukowska, a sekretarzem dr Krystyna Turska. W latach 90. funkcję przewodniczącej przejęła prof. dr hab. Anna Sieradzka. Obowiązki sekretarza Klubu pełni obecnie mgr Anna Straszewska.
Od początku swego istnienia Klub, ze względu na brak polskiego czasopisma kostiumologicznego i kierunku studiów w tej dziedzinie, stał się jedynym w Polsce forum wymiany myśli na tematy związane z kostiumologią, historią ubiorów i tkanin. W jego skład weszli historycy sztuki oraz historycy specjalizujący się w badaniach nad dawną modą, wykładowcy kostiumologii w szkołach zawodowych, średnich i policealnych, a także projektanci mody, konserwatorzy tkanin i odzieży, a obecnie również rekonstruktorzy historyczni. Do długoletnich, aktywnych członków Klubu należała m.in. prof. dr hab. Irena Turnau, autorka ważnych prac z dziedziny historii włókiennictwa i ubioru polskiego.
W 1992 roku tytuł honorowego członka Klubu nadano natomiast krakowskiemu historykowi sztuki, znawcy dawnego uzbrojenia i ubioru prof. dr hab. Zdzisławowi Żygulskiemu jun.
Na comiesięcznych posiedzeniach prezentowane są najnowsze wyniki badań naukowych prowadzonych przez członków Klubu i zaproszonych gości, a także sprawozdania i recenzje z wystaw i publikacji. Klub organizuje również promocje książek i wieczory autorskie, spotkania na wystawach, w pracowniach konserwatorskich i w magazynach muzealnych oraz spotkania ze scenografami, artystami i projektantami mody. Dyskutowane są tu często coraz liczniej powstające prace magisterskie i doktorskie poświęcone zagadnieniom kostiumologicznym. Jego członkowie przez lata działalności Klubu opublikowali szereg ważnych książek i artykułów, które stały się krokiem milowym dla rozwoju polskiej kostiumologii.
Na przestrzeni niemal czterdziestopięcioletniej działalności Klub Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej zorganizował cztery sesje naukowe: w marcu 1976 roku (wygłoszone referaty zostały opublikowane w „Biuletynie Historii Sztuki”, R. XL: 1978, nr 4), w lutym 1986 (wygłoszone referaty zostały opublikowane w „Kwartalniku Historii Kultury Materialnej, R. XXXIV: 1986, nr 3), w październiku 1992 (wydano materiały pokonferencyjne: Ubiory w Polsce. Materiały III sesji Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Warszawa, październik 1992, red. A. Sieradzka, K. Turska, Warszawa 1994) oraz w październiku 2002.

Klub Historii i Kultury Wina przy Oddziale Warszawskim SHS – 5 maja 2015 roku odbyło się jego  założycielskie spotkanie.
       Obecny wzrost zainteresowania w Polsce winem koncentruje się przede wszystkim na jego walorach degustacyjnych. Brak w kraju ośrodka, który zajmowałby się analizą wina jako złożonego zjawiska kulturowego (sympozjon, wino a teatr, literatura, muzyka, ikonografia wina, obyczaj, kultura stołu, handel, turystyka, uprawa, rzemiosło na potrzeby wina, winnice i parki, itp.) albo przynajmniej byłby miejscem systematycznej prezentacji wyników badań. Takie interdyscyplinarne badania wina mogą także wzbogacić warsztat historyka sztuki. Członkowie założyciele podjęli deczyję o organizowaniu comiesięcznych spotkań poświęconych winu w Polsce i historii polskiego winiarstwa.
        W tym roku minie 500 lat od przyjazdu Fukierów do Polski. Fakt, że siedziba SHS znajduje się w kamienicy fukierowskiej z pamiątkami po rodzinie Fukierów jest szczególnym zobowiązaniem Stowarzyszenie. Dlatego powołany Klub chciałby organizować coroczne sesje naukowe poszerzające naszą wiedzę o historii siedziby SHS.
        Zarówno referaty wgłaszane na comiesięcznych spotkaniach oraz materiały przygotowywanych sesji Klub planuje wydawać w postaci tomików specjalnej serii „fukierianów”.

Na pierwszym spotkaniu Klubu Historii i Kultury Wina, które odbyło się 22 czerwca 2015 roku, Gabriel Kurczewski (zob. strona internetowa „Blisko Tokaju”) przedstawił dzieje i zasoby Piwnicy Hetmańskiej kamienicy fukierowskiej. Bogato ilustrowany wykład to fragment pracy doktorskiej Gabriela Kurczewskiego „Nullum vinum nisi Hungaricum” – Historia winiarni fukierowskiej 1786-1939″ przygotowywanej pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego przy Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 Drugie spotkanie Klubu Historii i Kultury Wina, które odbyło się 29 października 2015 roku, poprowadził dr Wojciech Bońkowski (zob. strona internetowa „Winicjatywa”) z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Spotkanie zbiegło się z zakończonym XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Tytuł wystąpienia dra Bońkowskiego: „Co pił Chopin?”. Na podstawie swojej książeczki Chopin gurmet autor przedstawił zwyczaje kulinarne czasów kompozytora i zrekonstruował kartę win muzyka. Prelekcji towarzyszyła degustacjia win z tych samych planatcji i odmian, które wybierał Chopin.

KLUB HISTORYKÓW MEBLARSTWA rozpoczął swoją działalność przy Oddziale Warszawskim SHS w 2013 r. Chęć pomocy i współpracy w ramach tego klubu zgłosili: Maria Ewa Andryszczak, prof. dr hab. Agnieszka Bender, Ewa Bochen, Maciej Choynowski, Anna Demska, Maria Dłutek, Anna Feliks, Dorota Gutkowska, prof. dr hab. Irena Huml, dr Anna Kostrzyńska-Miłosz, Małgorzata Korżel- Kraśna, Elżbieta Laskowska, Anna Maga, Stefan Mieleszkiewicz, prof. dr hab. Anna Sieradzka, Agnieszka Trząskowska, dr Joanna Wojciechowska-Kucięba, Karolina Wolska. Wszystkich, którzy chcą współpracować z klubem historyków meblarstwa prosimy o przesłanie e-maila na adres: anna.kostrzynska-milosz@ispan.pl

SEKCJA MEDIEWISTYCZNA przy Oddziale w Warszawskim SHS została powołana do życia w czerwcu 2015 roku z inicjatywy mediewistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej ideą nadrzędną jest konsolidacja środowiska naukowego, zajmującego się badaniami nad sztuką średniowieczną – stworzenie ogólnopolskiego forum, umożliwiającego podejmowanie dyskusji nad aktualnymi problemami badawczymi mediewistyki. W tym celu sekcja będzie organizowała regularne (przynajmniej kwartalne) spotkania w Oddziale Warszawskim, adresowane do badaczy z całej Polski, zajmujących się sztuką średniowieczną. Mają one dawać okazję do swobodnego referowania badań prowadzonych w różnych ośrodkach, dzielenia się wynikami kwerend oraz przedstawiania wyników realizowanych projektów. Na spotkaniach planowane są też panele wystąpień naukowych. Dotychczas odbyły się dwa spotkania naukowe. Inicjatywie założycielskiej towarzyszył wykład Skarbiec kościoła Mariackiego w Krakowie. Wprowadzenie do problematyki badawczej, przygotowany przez grupę badaczy krakowskich (Krzysztof Czyżewski, Dariusz Nowacki, dr hab. Marek Walczak, Agata Wolska), który połączony był z wystawą fotografii obiektów ze skarbca. 16 X 2015 r. odbył się wykład Wschód i Zachód w średniowiecznym malarstwie ściennym Królestwa Węgierskiego. Środkowoeuropejskie perspektywy badań w świetle najnowszych odkryć, który wygłosił dr Zoltan Gyalokay.

Najbliższym dużym przedsięwzięciem, jakie przygotowuje Sekcja, jest organizacja ogólnopolskiej konferencji, poświęconej badaniom nad sztuką średniowieczną, dedykowanej pamięci prof. Kingi Szczepkowskiej-Naliwajek w 10. rocznicę śmierci. Będzie to nawiązanie do spotkania, które odbyło się w 2007 roku w Oddziale Warszawskim SHS (pokłosiem była publikacja Visibilia et invisibila w sztuce średniowiecznej, Warszawa 2009). Tym razem odbędzie się ono na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, z którym związana była prof. K. Szczepkowska-Naliwajek. Podobnie jak w 2007 roku, i tu myślą przewodnią jest zebranie na wspólnym forum grona badaczy (także – młodszego pokolenia), zajmujących się różnymi problemami sztuki średniowiecznej, dlatego konferencja nie będzie ograniczona konkretnym tematem.

W roku 2022 przy Oddziale Warszawskim SHS powstał Klub Badaczy Tkanin Zabytkowych, powołany przez grupę badaczek, organizatorek sesji „Tkanina – cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań”, otwierającej cykl konferencji naukowych i serię wydawniczą „Tkanina w Polsce”.
Kontakt: emianowska@mnw.art.pl, tkanina.dziedzictwo@gmail.com

KLUB CERAMIKI I SZKŁA ARTYSTYCZNEGO – do jego członków należą zarówno specjaliści z dziedziny – pracownicy muzeów, instytucji badawczych, wykładowcy akademiccy – jak również studenci i doktoranci. Najważniejszym założeniem klubu jest wspomaganie rozwoju badań nad zagadnieniami związanymi z ceramiką i szkłem artystycznym oraz wymiana poglądów, konfrontacja badań naukowych, dyskusja. W tym celu klub organizuje spotkania tematyczne i sesje naukowe. Klub jest również bardzo otwarty na nowych członków i propozycje referatów na spotkaniach. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem Oddziału Warszawskiego SHS.